Wikkelhouse

Holandia|Fiction Factory|15m2

Modułowy domek z tektury to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale i bardzo wytrzymałe…

Dane projektu:
Nazwa: Wikkelhouse
Lokalizacja:Amsterdam, Holandia
Producent:Fiction Factory
Powierzchnia:3 segmenty 15m2
Typ:Prefabrykowany/ Modułowy
Rok budowy:2016

Holenderska firma Fiction Factory wprowadziła na rynek produkt, który nazywa się Wikkelhouse czyli owijany, którego konstrukcją jest klejona tektura falista.

Pojedynczy segment szerokości 1.2m wykonywany jest przez nawinięcie 23 warstw tektury falistej pokrytej eko-klejem wokół specjalnej formy w kształcie domu. Po wyschnięciu tektury całość kryta jest wodoodporną, oddychającą folią, aby chronić tekturę przed deszczem i warunkami atmosferycznymi. Gotowe moduły przewożone są na plac budowy gdzie są montowane na specjalnych betonowych blokach i drewnianych belkach. Dom jest bardzo lekki i dzięki temu betonowe bloki można ustawić na wyrównanym i zagęszczonym podłożu, bez fundamentów. Następnie dokładane są ściany szczytowe- jedna pełna, druga przeszklona. Całość wykańczana jest drewnianymi listwami. Na koniec montowany jest zewnętrzny, drewniany taras. Montaż domku na budowie odbywa się w ciągu jednego dnia.

Wnętrze domku wygląda naprawdę solidnie. Gładkie pasy ze sklejki nawinięte są wokół całego kształtu budynku co tworzy wyjątkowy efekt ciągłości i głębi. Poszczególne moduły domku możemy ze sobą dowolnie zestawiać tworząc większą lub mniejszą przestrzeń. Teoretycznie nie ma ograniczeń co do liczby modułów. Mamy do wyboru segment pełny, segment z oknem, segment z kuchnią, segment z piecem oraz segment z łazienką.

Domek charakteryzuje wytrzymałość, niska waga oraz dobre właściwości izolacyjne. Producent deklaruje wartość współczynnika ścian około U=0,29 W / m2K (R = 3,5), a okien U= 0,24 W / m2K (R = 4,2). Domek jest 3 razy bardziej ekologiczny niż tradycyjne domy, podlega w 100% recyklingowi, a jego trwałość określana jest na minimum 50 lat.

Na razie Wikkelhouse dostępny jest w Holandii, Belgii, Luksemburgu, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii i Skandynawii. Cena 3 modułów to 30000 EUR.


Źródło: https://www.wikkelhouse.com/ , Fiction Factory
Fotografie: Yvonne Witte, https://www.wikkelhouse.com/
Tekst: Ija Tinyhouse.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *