The San Juan Tiny House

USA|RockyMountainTinyHouses|~20m2

Sprytny Tiny House z falistym dachem jak szczyty gór…

Dane projektu:
Nazwa:The San Juan Tiny House
Lokalizacja:San Juan, CO, USA
Projektant:Rocky Mountain Tiny Houses
Powierzchnia:~20m2
Typ:Tiny House / Mobilny
Rok budowy:2018

San Juan Tiny House to 62-gi z kolei, malutki domek zbudowany na przyczepie, przez firmę Rocky Mountain Tiny Houses z USA. Ten mobilny model powstał specjalne na potrzeby właściciela firmy – Greg’a Parham’a- jako jego prywatny dom. Od momentu założenia firmy w 2013r, Greg mieszkał w wybudowanym przez siebie Tiny House Durango o długości 4,9m (16′ ). Po latach postanowił wybudować większy model o długości 7,9m (26′), bardziej wygodny dla pary z dwoma psami. Tak powstał San Juan Tiny House u podnóża majestatycznych gór San Juan.

Aby zyskać więcej miejsca, domek ma zabudowany dyszel (o kąt 15 stopni) i przechylone ponad dyszel ściany (o kąt 30 stopni). Dzięki temu belka kalenicowa dachu ma 7,4m (29′) długości, a efekt końcowy zbliżony jest do dzioba statku. 

Do budowy tego domku Greg postanowił zebrać jak najwięcej materiału z odzysku, który z resztą już posiadał w swoim sklepie. W rezultacie dom z zewnątrz okryty jest blachą falistą, starymi deskami ze stodół i cedrowym gontem.

Ściany domku zbudowane zostały z paneli SIP, które pełnią rolę konstrukcji. Dach w kształcie fali budują drewniane krokwie, ocieplone natryskowo pianą PUR. Całość pokryta jest blachą falistą.

Domek jest w pełni Off-gridowy, czyli jest wyposażony w instalację fotowoltaiczną, która uniezależnia go od prądu sieciowego. Panele słoneczne są składane podczas jazdy.

Wnętrze domku jest jasne i pełne światła. Światło wpada przez ręcznie robione: drewniane, przeszklone drzwi i okrągłe, duże okno oraz okna wzdłuż bocznej ściany. Nad sofą umieszczone jest podciągane na linach łóżko. Spód łóżka zdobi  drewniana mozaika w której ukryte jest oświetlenie.     

W pełni wyposażona kuchnia została dostosowana do wymogów gospodyni tak, aby się dało przyjemnie przygotowywać posiłki.

 

Wielofunkcyjny blat kuchenny płynnie zmienia swoje położenie w zależności od funkcji jaką pełni.

 

Po drugiej stronie kuchni stoi piecyk opalany drewnem -Kimberley, który zapewnia ciepło w czasie chłodnych zim w Colorado. Zdobią go portugalskie kafelki. W głębi obok lodówki znajduje się podwójna spiżarnia do przechowywania suchego jedzenia oraz garderoba- osobna dla pana i pani.

Niezwykła, ręcznie robiona z drewna garderoba z szufladami.

  

Stopień pod drzwiami wejściowymi został wykorzystany na sprytne szuflady na buty.

Kształt dziobu pozwolił na wmontowanie naprawdę przestronnej łazienka jak na warunki Tiny House. Wyposażona jest w płytką wannę mogącą pełnić funkcję prysznica, toaletę kompostową i umywalkę. W szafce ukryty jest zbiornik na wodę o pojemności prawie 400 litrów (100 galonów).   

Antresola pełni funkcję magazynową. Można tu śmiało poczytać książki, albo przenocować gościa.

Więcej informacji o San Juan Tiny House na stronie: Rocky Mountain Tiny Houses

Źródło: Rocky Mountain Tiny Houses
Fotografie: Rocky Mountain Tiny Houses
Tekst: Ija Tinyhouse.pl

 

 
 
 
 
 
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *