Hut on Stilts

Anglia|Nozomi Nakabayashi|8m2

Domek prawie na drzewie wysoko w koronach…

Dane projektu:
Nazwa:Hut on Stilts
Lokalizacja:Dorset, Anglia
Projektant:Nozomi Nakabayashi
Powierzchnia:8m2
Typ:Dom na drzewie/ Dom na palach/ Kabina
Rok budowy:2015

Ukryta pod ogromnym dachem maleńka drewniana chatka architekta Nozomi Nakabayashi’ego, stoi na palach wśród dębowego lasu w Dorset w Anglii. Ta mała magiczna przestrzeń została stworzona jako kabina noclegowa na zlecenie pisarza. Zamierzeniem było stworzenie nietypowego miejsca relaksu, inspiracji, gdzie można się w spokoju zastanowić nad nowymi pomysłami.  W rezultacie powstała struktura przypominająca dom na drzewie. Taras widokowy stanowiący podstawę budynku, wznosi się na około cztery metry nad ziemią na słupach telegraficznych pochodzących z odzysku. Szczudła unoszą chatkę ponad drzewa tak, aby możliwy był widok na pobliskie jezioro, dziką zwierzynę i wzgórza.

Konstrukcja zajmuje powierzchnię 8m2 i jest podzielona jest na dwa poziomy: jeden taras położony jest tuż nad ziemią, drugi -wysoko- stanowi podstawę kabiny. Kabina wewnątrz ma plan 2,5×2,5 m. Wyposażona jest w piec opalany drewnem, poliwęglanowe biurko oraz łóżko ukryte pod podłogą.

Domek został zaprojektowany i zbudowany przez Nakabayashi’ego, przy pomocy niewielkiego zespołu. Wykończenie stanowi kombinacja miejscowego czerwonego cedru i paneli z korka, które stanowią lekki ocieplenie. Konstrukcja wykonana jest z jodły Douglas. Szerokie okno pochodzi z recyklingu.


Źródło:  https://www.dezeen.com
Fotografie:  Henrietta Williams
Tekst: Ija Tinyhouse.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *