Hut on Sleds

Nowa Zelandia|Crosson Clarke Carnachan|48,8m2

Domek letniskowy na plaży, który sunie po piasku jak po śniegu…

Dane projektu:
Nazwa:Hut on Sleds
Lokalizacja:Whangapoua, Nowa Zelandia
Architekt:Crosson Clarke Carnachan
Powierzchnia:48,8m2
Typ:Dom letniskowy/ Mały dom
Rok budowy:2012

Ten nietypowy dom znajduje się na północnym wybrzeżu Nowej Zelandii. Zaprojektowany jako konstrukcja mobilna, aby spełnić warunki miejscowego planowania zakazujące budowy domów, ze względu na erozję terenu plaży. Chatka została posadowiona na dwóch grubych drewnianych sankach (płozach) dzięki którym, za pomocą ciągnika może zostać sprawnie wyholowana poza plażę. Inspiracją dla architekta była nowozelandzka tradycja chat plażowych („bachs”).

Założeniem projektu była prostota, funkcjonalność oraz naturalne materiały. Domek miał stanowić spójny element z otaczającym środowiskiem przybrzeżnym. W efekcie powstał rodzaj drewnianej  bryły, której rozkładane elementy przekształcają budynek z zamkniętego drewnianego pudełka w otwarty przepełniony światłem dom z widokiem na piasek i ocean. Dwupoziomowa żaluzja na fasadzie frontowej otwiera się, tworząc markizę, osłaniając wnętrze przed letnim słońcem, jednocześnie pozwalając zimowemu słońcu wejść do środka. Pod żaluzją znajdują się przeszklone drzwi o podwójnej wysokości ze stalowymi ramami. Wszystkie okna domu pokryte są żaluzjowymi okiennicami.

Projekt jest niezwykle praktyczny pod względem przestrzeni. Pięcioosobowa rodzina może w nim mieszkać bardzo wygodnie i komfortowo. Na parterze zlokalizowano otwarty pokój dzienny z jadalnią i aneksem kuchennym. W głębi domku znajduje się łazienka, a za nią sypialnia dzieci. Na antresoli ulokowana została główna sypialnia. Dodatkowo istnieje możliwość wyjścia na taras na dachu. Dom jest w dużej mierze ogrzewany i chłodzony pasywnie. Mały piec opalany drewnem służy do ogrzewania zimą. Posiada zbiorniki na czystą i szarą wodę. Wymaga jedynie podłączenia do miejskiej sieci energetycznej.

 


Nagrody:

— NZIA New Zealand Award 2012/13 / National
— NZ Wood Timber Design Award 2012 / Winner
— Korean Institute of Architects Top 100 International Architects Award 2012 / Top 100
— Urbis (Australasia) Best Bathrooms 2012 / Winner
— NZIA Award 2012 / Waikato Bay of Plenty
— Architectural Review (London) House of the year Award 2012 / Commendation
— Home & Entertaining Home of the Year 2012 / Finalist


Źródło: http://crosson.co.nz/
Fotografie: Jackie Meiring
Tekst: Ija Tinyhouse.pl

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *