Eagle Point Cabin

USA|Prentiss Architects|63,9m2

Prosty domek idealnie wkomponowany w krajobraz wybrzeża…

Dane projektu:
Nazwa:Eagle Point
Lokalizacja:San Juan Island, WA USA
Architekt:Prentiss Balance Wickline Architects
Powierzchnia:63,9m2 (632 sf, 320 sf piwnica)
Typ:Small House/ Dom letniskowy
Rok budowy:2012

Budynek leży na wybrzeżu wyspy San Juan w Waszyngtonie, USA. „Żyj pięknie, bez nadmiaru” – taka maksyma przyświecała architektom, którzy poprzez oszczędne wykorzystanie dobrej jakości materiałów stworzyli budynek solidny, bezpieczny i energooszczędny. Bryła budynku na planie prostokąta kryta jednospadowym dachem to rozwiązanie ekonomiczne i proste w budowie. Budynek został zlokalizowany między skałami wybrzeża i istniejącą roślinnością tak aby: zapewnić ochronę przed zimowymi wiatrami, osłonić przed widokiem sąsiednich domków oraz maksymalnie otworzyć na piękno krajobrazu. Poprzez zastosowanie naturalnie starzejącego się, cedrowego drewna i zielonego dachu domek idealnie wpisuje się w otaczający krajobraz.

Energooszczędność domkowi zapewniają izolowane 8-calowe (20cm) ściany (bez formaldehydu), pogrubiony zielony dach oraz potrójnie szklone okna od strony północnej. Podłogi i sufity zostały wykonane z drewna z recyklingu.

Prosty plan o powierzchni 63,9m2 zawiera przestronne pomieszczenia: salon, kuchnię (aneks kuchenny), sypialnię i łazienkę. Sprytnym rozwiązaniem jest wyeliminowanie zbędnej komunikacji (korytarzy). Salon jest otwarty na kuchnię. A kuchnia jest jednocześnie łącznikiem z sypialnią i łazienką. Pod budynkiem znajduje się mała piwnica do przechowywania i prania.

We wnętrzu uwagę przyciągają masywne, drewniane okna stanowiące jakby ramy dla widoków na zewnątrz. Z pokoju dziennego możemy podziwiać ocean i góry olimpijskie. Okna sypialni i łazienki koncentrują się na najbliższej roślinności.

Nagroda– 2013 – NWAIA Design Awards, Category: Eco Small Home Design San Juan Island, WA.

 


Źródło: http://pbwarchitects.com/projects/eagle-point
Fotografie: Rob Skelton/Anacortes Estates Media, Adam Waldo
Tekst: Ija Tinyhouse.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *