Crete House on Wheels

Grecja|Echo Living|

Biały domek na kołach ukryty w gaju oliwnym Grecji…

Dane projektu:
Nazwa:Crete House on Wheels
Lokalizacja:Kreta, Grecja
Architekt:Echo Living
Powierzchnia:-
Typ:Tiny House/ Prefabrykowany
Rok budowy:-

Zaprojektowany przez szkocką firmę projektową Echo Living dla nauczyciela jogi, który mieszka tu przez część roku. Dom został prefabrykowany w Szkocji i wysłany do odległego miejsca na Krecie. Konstrukcja musiała być wyposażona w koła, zgodnie z lokalnymi wymaganiami dotyczącymi planowania, aby zminimalizować wpływ na środowisko. Ten mały domek ukryty w gaju oliwnym między trzema starymi drzewami obdarzona jest wspaniałym widokiem na morze.

Projekt składa się z dwóch budynków: głównej części dziennej i oddzielnej łazienki z prysznicem i toaletą kompostującą, do której prowadzi drewniany chodnik. Z zewnątrz minimalistyczny, obłożony białą okładziną kompozytową z wytrawionym wzorem stanowiącą nawiązanie do estetyki  białych budynków w niedalekiej wiosce. Nacisk kładziony jest na światło, dlatego jedna elewacja jest oszklona na całej wysokości. W górnej części szklanej fasady znajduje się długi pasek otworów wpuszczających bryzę od morza, które można w razie potrzeby zakryć.

Wnętrze pokryte jest naturalnie wykończonymi panelami z drewna świerkowego, co daje poczucie medytacyjnej czystości i spokoju. Zabudowa kuchenna z otwartymi półkami zdaje się „pływać” po szklanej elewacji. W części wypoczynkowej znajduje się duża ława, z ukrytymi pod spodem szufladami. Świetlik nad ławą wpuszcza światło przefiltrowane przez listowie drzew oliwnych. W głębi znajduje się dyskretna sypialnia na podwyższonej platformie z szafą, półkami oraz wbudowanym stolikiem nocnym z lampką do czytania i widokiem na morze. Przestrzeń do spania od części wypoczynkowej oddziela kominek wyłożony kafelkami.

Domek jest poza siecią, zasilany energią słoneczną i oświetlony diodami LED. Do ogrzewania w chłodniejszych miesiącach wykorzystywany jest niewielki piec opalany drewnem, podczas gdy woda jest dostarczana za pośrednictwem rury z wioski.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę Echo Living


Źródło: https://www.echoliving.co.uk
Fotografie: © Echo Living
Tekst: Ija Tinyhouse.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *