Blue Landmarks

Dania|LumoArchitekter|25m2

Niezwykłe małe schronienia wzdłuż duńskiego wybrzeża…

Dane projektu:
Nazwa:Blue Landmarks
Lokalizacja:Wyspy Fiońskie, Dania
Architekt:Lumo Architekter
Powierzchnia:25m2
Typ:Schronienie
Rok budowy:2015

W południowej części Archipelagu Wysp Fiońskich ulokowano szereg nietypowych punktów orientacyjnych- schronień oferujących odwiedzającym możliwość zanurzenia się w dziewiczym krajobrazie wysp.

Ogólna koncepcja architektoniczna polegała na stworzeniu 5 różnych typów budynków, o różnej wielkości i funkcji, a jednocześnie utrzymujących wyraźną, ciągłą i przestrzenną relację między sobą. Rozproszone w 19 lokalizacjach wzdłuż wysp Skarø, Drejø, Birkholm i Ærø jako pojedyncze lub zgrupowane – łącznie stanowią zbiór 50 schronień.

Budynki mają asymetryczną i zarazem krzywoliniową formę. W całości pokryte są dużymi drewnianymi wiórami olejowanymi na czarno. Posiadają drobne, okrągłe okienka oraz większe otwierane otwory zapewniające widok na otaczającą przyrodę i niebo. Wnętrza wykończone zostały minimalistyczne- pokryte jedynie surową sklejką.

Inspiracją do zaprojektowania schronień były tradycyjne schroniska rybackie służące do przechowywania połowów. Stąd wziął się również pomysł, aby każdy typ schronienia nazwać jednym z gatunków ryb: „żabnica” – zawiera 3 poziomy i zintegrowaną platformę do obserwacji ptaków; „belona”-   przestrzeń piknikowa, bądź przestrzeń do zajęć szkolnych dla 6-7 osób; „zając morski” – to miejsce na pobyt i nocleg dla 3-5 osób z sauną; „flądra” – zapewnia nocleg dla 2 osób; i wreszcie „węgorzyca” – która funkcjonuje jako toaleta.

Lokalizacja każdego schronu została starannie dobrana i dostosowana do otoczenia, aby mogła stanowić precyzyjny punkt orientacyjny. Chatki nie zakłócają szczególnych walorów terenu i krajobrazu, a ponadto pomagają w kierowaniu ruchem i omijaniu wrażliwych obszarów naturalnych. Oferują wspaniałe poczucie izolacji, a jednocześnie działają jako przestrzeń do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu przez cały rok.


Źródło: https://www.archdaily.com   http://www.lumo.dk
Fotografie:  ©Jesper Balleby
Tekst: Ija Tinyhouse.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *