72h Cabin

Szwecja|JeanArch|5m2

Pięć transparentnych kabin zapewniających kontakt z  naturalnym krajobrazem Szwecji…

Dane projektu:
Nazwa:72h Cabin
Lokalizacja:Henriksholm, Szwecja
Projektant:JeanArch
Powierzchnia:5m2
Typ:Kabina
Rok budowy:2017

Kabiny mają powierzchnię 5m2 i zostały wybudowane na prywatnej wyspie Henriksholm w Szwecji. Drewniana konstrukcja wykonana jest ze świerku pospolitego, lokalnego drewna posadowiona jest na czterech słupach. Ściana szczytowa oraz podwójne frontowe wrota obite są deskami świerkowymi. Dwie boczne ściany i dach obłożone są szkłem przez co są całkowicie transparentne. Najważniejszym meblem w tej maleńkiej przestrzeni  jest łóżko wykonane z tego samego materiału co cały domek kryjące pod spodem miejsce do przechowywania.

Kabiny swą nazwę zawdzięczają eksperymentowi jaki miał miejsce we wrześniu 2017 r. Zadaniem projektu było zamieszkanie w kabinach na czas 72 godzin. Do projektu wybrano osoby wykonujące najbardziej stresujące zawody na świecie: pięć osób z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i USA. Podczas pobytu na wyspie uczestnicy brali udział we wspólnych szwedzkich zajęciach na świeżym powietrzu, takich jak łowienie ryb, pływanie i gotowanie. Naukowcy z Karolinska Institutet w Sztokholmie odnotowali, że w 10-stopniowej skali stresu poziom stresu uczestników zmniejszył się z 5,3 do 1,7 punktu, co odpowiada prawie 70% spadkowi stresu. Nastąpił również spadek skurczowego ciśnienia krwi o 9%, a także spadek częstości akcji serca i wzrost kreatywności i poprawa samopoczucia. To dowodzi jak zbawienny wpływ na ludzkie zdrowie ma kontakt z naturą.

Dla kontynuacji eksperymentu Firma Fridh & Hell Bygg, która jest twórcą tych mini domków, sprzedaje kabiny tym, którzy mogą ustawić je w pięknej lokalizacji wśród natury. Pobyt w kabinie na wyspie można również zarezerwować online.

 


Źródło: https://visitsweden.com/72hcabin/
Fotografie: Jeanna Berger https://www.jeanarch.com/
Tekst: Ija Tinyhouse.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *