TINY HOUSE

Witaj na stronie Tiny House Polska!

Tu odkrywamy przed Tobą świat Tiny House, czyli architektury małych przestrzeni mieszkalnych o powierzchni poniżej 35m2! Tutaj udostępniamy najnowsze projekty, informacje, narzędzia oraz zasoby z całego świata, dzięki którym będziesz mógł kreatywnie zoptymalizować swoją przestrzeń mieszkalną oraz zrealizować marzenie o małym domku!

Co to jest Tiny House?

Jay Shafer, pionier ruchu Tiny House od 1999r. Twórca Epu, pierwszego modelu Tiny House On Wheels, czyli na kołach. Założyciel Tumbleweed Tiny House Company.

Powszechnie przyjęta definicja mówi, że Tiny House to malutki domek poniżej 37 m2 (400ft2) zwykle mobilny, czyli zbudowany na przyczepie (na kołach), bądź możliwy do transportu w inny sposób. Kolebką Tiny House są Stany Zjednoczone Ameryki. Choć pierwsze wzmianki sięgają początku 2000r., to rok 2008 i globalny kryzys finansowy sprawił, że ruch małych domków rozkwitł w pełni.

Czym jest Ruch Tiny House?

Tiny House Movement,bo tak określa się to zjawisko, to ruch społeczny, w którym ludzie świadomie decydują się na zmniejszenie przestrzeni w której żyją. Ruch propaguje zrównoważony styl życia w świadomości tego w jaki sposób żyjemy. Zwraca uwagę na decyzje jakie podejmujemy na co dzień dotyczące: konsumpcji, materializmu, niszczenia środowiska. Ludzie decydują się na Tiny House z różnych względów: aby zaoszczędzić pieniądze, aby zmienić styl życia na prostszy, aby pomóc środowisku albo być bardziej mobilnym, niezależnym, samowystarczalnym.

Idea Tiny House

“I went to the woods because I wished to live deliberately (Poszedłem do lasu, ponieważ chciałem żyć świadomie)” Thoreau

Wczesną inspiracją dla ruchu małych domów był Henry David Thoreau autor „Walden, czyli życie w lesie”(1854). Thoreau w 18 esejach filozoficznych opisał swoje dwa lata samotniczego życia w lesie w wybudowanej przez siebie chatce. Jego dzieło jest zarazem społeczną krytyką współczesnego świata zachodniego, konsumpcjonizmu, obojętności na niszczenie natury, a zarazem praktyczną inspiracją do zmiany stylu życia i myślenia. Autor prowokuje czytelników do weryfikacji ogólnie przyjętych przekonań. Przekonuje do poznawania swojej indywidualnej drogi życiowej, ograniczenia zbędnych potrzeb oraz kontaktu z przyrodą. Wg. Thoreau to Natura jest źródłem poznania, a przebywanie w jej pobliżu wyrazem świadomości istnienia.

Dziś Ruch Tiny House zdobywa popularność na całym świecie. Szybko nabierając rozpędu staje się coraz bardziej popularny w Europie oraz zaczyna rozwijać się w Polsce!

Tiny House to bez wątpienia praktyczne, funkcjonalne, elastyczne, a zarazem ekonomiczne rozwiązania. Ograniczona przestrzeń Tiny House w żaden sposób nie ogranicza ich właścicieli, projektantów, architektów. To bogate źródło innowacyjnych wzorów i sposobów jak żyć wygodnie i kreatywnie na małych przestrzeniach. Domki różnią się między sobą kształtem, wielkością, funkcjonalnością, stylem, konstrukcją, materiałami. Funkcjonalnie mogą działać jako: stacjonarne domy, domki letniskowe, mobilne kampery, biura, dodatkowe jednostki mieszkalne dla krewnych, dzieci, miejsca noclegowe, schroniska, schronienia dla bezdomnych.

Tiny House Giant Journey to domek Jenny, która opisuje swoje życie w Tiny House i podróże na swoim blogu.

Tiny House inspiruje do zmiany stylu życia na prostszy. Właściciele Tiny House zgodnie twierdzą, że pozbycie się zbędnego „bagażu” przyczyniło się do ich pełniejszego życia. Pozwoliło odkryć to, czego się tak naprawdę poszukiwali, czyli wolność bycia sobą małe może być WIELKIE!


Tekst: Ija Tinyhouse.pl
Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Tiny_house_movement
https://pl.wikipedia.org/wiki/Walden_%28utw%C3%B3r%29
Fotografie: https://tinyhousegiantjourney.com/