TINY HOUSE

Witaj na stronie Tiny House Polska!

Odkryjemy przed Tobą świat Tiny House oraz architektury małych przestrzeni mieszkalnych o powierzchni poniżej 35m2! Tutaj udostępniamy najlepsze projekty, informacje, narzędzia oraz zasoby, dzięki którym będziesz mógł kreatywnie zoptymalizować swoją przestrzeń mieszkalną oraz zrealizować marzenie o małym domku!

Co to jest Tiny House?

Powszechnie przyjęta definicja mówi, że Tiny House to malutki domek poniżej 37 m2 (400ft2) zwykle mobilny, czyli budowany na przyczepie, bądź możliwy do transportu w inny sposób.
Kolebką Tiny House oraz miejscem gdzie zyskał wyjątkowo dużą popularność są Stany Zjednoczone Ameryki.

Ruch Tiny House

Tiny House Movement– bo tak określa się to zjawisko- to ruch społeczny, w którym ludzie świadomie decydują się na zmniejszenie przestrzeni w której żyją. Ruch propaguje zrównoważony styl życia w świadomości tego w jaki sposób żyjemy. Zwraca uwagę na decyzje jakie podejmujemy na co dzień dotyczące: konsumpcji, materializmu, niszczenia środowiska. Ludzie decydują się na Tiny House z różnych względów: aby zaoszczędzić pieniądze, aby zmienić styl życia na prostszy, aby pomóc środowisku albo być bardziej mobilnym i niezależnym.

 Idea Tiny House

Wczesną inspiracją dla ruchu małych domów był Henry David Thoreau autor „Walden, czyli życie w lesie”(1854). Thoreau w 18 esejach filozoficznych opisał swoje dwa lata samotniczego życia w lesie w wybudowanej przez siebie chatce. Jego dzieło jest zarazem społeczną krytyką współczesnego świata zachodniego, konsumpcjonizmu, obojętności na niszczenie natury, a zarazem praktyczną inspiracją do zmiany stylu życia i myślenia. Autor prowokuje czytelników do weryfikacji ogólnie przyjętych przekonań. Przekonuje do poznawania swojej indywidualnej drogi życiowej, ograniczenia zbędnych potrzeb oraz kontaktu z przyrodą. Wg. Thoreau to Natura jest źródłem poznania, a przebywanie w jej pobliżu wyrazem świadomości istnienia.

Dziś Ruch Tiny House zdobywa popularność na całym świecie. Szybko nabierając rozpędu staje się coraz bardziej popularny w Europie oraz zaczyna rozwijać się w Polsce!

Tiny House to bez wątpienia praktyczne, funkcjonalne, elastyczne, a zarazem ekonomiczne rozwiązania. Ograniczona przestrzeń Tiny House w żaden sposób nie ogranicza ich właścicieli, projektantów, architektów. To bogate źródło innowacyjnych wzorów i sposobów jak żyć wygodnie i kreatywnie na małych przestrzeniach. Domki różnią się między sobą kształtem, wielkością, funkcjonalnością, stylem, konstrukcją, materiałami. Funkcjonalnie mogą działać jako: stacjonarne domy, domki letniskowe, mobilne kampery, biura, dodatkowe jednostki mieszkalne dla krewnych, dzieci, miejsca noclegowe, schroniska, schronienia dla bezdomnych.

Tiny House inspiruje do zmiany stylu życia na prostszy. Właściciele Tiny House zgodnie twierdzą, że pozbycie się zbędnego „bagażu” przyczyniło się do ich pełniejszego życia. Pozwoliło odkryć to, czego się tak naprawdę poszukiwali, czyli wolność bycia sobą małe może być WIELKIE!

“I went to the woods because I wished to live deliberately (Poszedłem do lasu, ponieważ chciałem żyć świadomie)” Thoreau


Tekst: Ija Tinyhouse.pl
Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Tiny_house_movement
https://pl.wikipedia.org/wiki/Walden_%28utw%C3%B3r%29
Fotografie: Licencja: CC0 Public Domain

 

 

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •