Koleliba

Bułgaria|Hristina Hristova|9,5m2

Mobilny Tiny house jako sposób na wakacje nad Morzem Czarnym…

Dane projektu:
Nazwa:Koleliba
Lokalizacja:Ruse, Bułgaria
Architekt:Hristina Hristova
Powierzchnia:9,5m2
Typ:Tiny House/ Mobilny
Rok budowy:2015

Koleliba to domek wakacyjny o powierzchni 9m2, który został zaprojektowany przez Hristinę Hristovą jako bardziej elastyczna i przystępna cenowo alternatywa na spędzanie wakacji na bułgarskich wybrzeżach. Nazwa domku powstała z połączenie bułgarskich słów „chaty” i „koła”. „Pomysł zrodził się z naszego pragnienia, aby trzymać się z daleka od tłumów i betonu w pięciogwiazdkowych plażowych kurortach, i spędzać czas gdzieś spokojniej i bliżej natury” – powiedziała Hristova.

Zbudowana na podstawie przyczepy konstrukcja z sosny obłożona sklejką brzozową oraz izolowana wełną mineralną. Przestrzeń o powierzchni 2×4,3m zawiera rozkładaną sofę dla 3 osób, kuchnię i zamkniętą toaletę. Wewnątrz domku nie ma prysznica , ale jest możliwość podłączenia prysznica zewnętrznego. Standardowa wysokość 2,4 m w najwyższym miejscu sufitu oraz duże przeszklenia sprawiły, że ten malutki projekt bardziej przypomina przestronny dom. Duże okna pozwalają podziwiać niesamowite widoki na morze.

Domek umożliwia powiększenie powierzchni użytkowej poprzez zorganizowanie dodatkowej przestrzeni na zewnątrz. Wzdłuż domku, do krawędzi chaty można przymocować drewnianą ławę oraz zawiesić plandekowy brezent jako zadaszenie. Dodatkowo zamontowano akcentowe oświetlenie zewnętrzne, a także białe panele, aby lepiej odbijało się światło. Takim prostym sposobem tworzy się idealna przestrzeń na świeżym powietrzu, gdzie można spędzać długie popołudnia i wieczory wśród grona rodziny i znajomych.

Koleliba została zbudowana z bułgarskiej sosny, która została potraktowana olejem zamiast lakierem, aby zachować wygląd i zapach świeżo ściętego drewna. „W przeciwieństwie do lakieru, którego głównym celem jest całkowite uszczelnienie powierzchni drewna, olej przenika włókna drewna, czyniąc je mocniejszymi i bardziej odpornymi. Ten olej pozwala drewnu oddychać i zatrzymuje zapach świeżo ściętego drewna.”- wyjaśnia Hristova.


Źródło: http://www.koleliba.com/     dezeen.com
Fotografie: Deyan Tomov
Tekst: Ija Tinyhouse.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *