MINIMOD

Brazylia|MAPA|27,0m2

Minimalistyczny, modułowy Minimod oferuje zmysłowe doświadczenia w otaczającym krajobrazie…

Dane projektu:
Nazwa:Minimod
Lokalizacja:Maquiné, Brazylia
Architekt:MAPA
Powierzchnia:27,0m2
Typ:Modułowy / Prefabrykowany
Rok budowy:2013

Architekci z biura MAPA stworzyli prefabrykowany, modułowy domek. Prototyp Minimod usytuowany jest nad jeziorem w Maquiné w Brazylii. Prosta bryła o stalowej konstrukcji pokryta została czarnymi panelami z sosny oraz aluminiowymi witrynami. Środkowa część budynku posiada perforowane panele, które mają możliwość unoszenia się do góry i odkrywania przeszklonej części centralnej domku. Dach pokryty został zielenią.

W przeciwieństwie do ciemnych elewacji wnętrze domku wyłożone jest jasnym drewnem sosnowym, a duże witryny zalewają go światłem. Na jednym końcu domku znajduje się część sypialna otoczona z dwóch stron pełnymi ścianami oraz jedną całkowicie przeszkloną z widokiem na jezioro. Centralna część jest wielofunkcyjna. Drugi koniec budynku to moduł z centralnym aneksem kuchennym, toaletą i  prysznicem z maksymalnym przeszkleniem.

Prace nad systemem Minimod rozpoczęły się w 2009 roku i wciąż trwają. Dziś system Minimod składa się z prostych modułów o identycznych wymiarach wewnętrznych 2,9×2,9m zbudowanych z drewna klejonego CLT. W 2015 roku w Catuçaba, w Brazylii zaprezentowano drugi większy domek modelowy o powierzchni 42m2.

Funkcjonalnie moduły dzielą się na: wielofunkcyjny moduł mogący pełnić rolę przestrzeni do nauki, wypoczynku; moduł sypialny posiadający wbudowane w ściany szafy; moduł łazienkowy przewidujący różne konfiguracje według pożądanego komfortu; i moduł tarasowy. Całość jest prefabrykowana, a gotowe moduły dostarczane za pomocą ciężarówki na miejsce docelowe w całości lub w częściach. Domek można w dowolnym momencie rozbudować dodając kolejne moduły.

 


Źródło: http://www.casasdecatucaba.com/minimod/

http://mapaarq.com

Fotografie: © Leonardo Finotti
Tekst: Ija Tinyhouse.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *