GAIA druk 3D z surowej ziemi

Włochy|WASP|20m2

Prototypowy, niskobudżetowy dom drukowany w 3D z surowej ziemi…

Dane projektu:
Nazwa:GAIA
Lokalizacja:Massa Lombarda, Włochy
Projektant:WASP/ RiceHouse
Powierzchnia:30m² (20m²)
Typ:Small House
Rok budowy:2018

Włoska firma WASP produkująca drukarki 3D zaprezentowała w tym roku z okazji konferencji  „Viaggio a Shamballa” najnowszą technologię Crane WASP do drukowania budynków oraz niezwykły produkt badawczy. GAIA to pierwszy, zrealizowany w technologii druku 3D dom z mieszanki surowej ziemi, z wykorzystaniem odpadów żywnościowych, takich jak słoma, łuska ryżowa.

GAIA na planie okręgu o powierzchni 30 m2 (20m2 powierzchni użytkowej) to wysoce wydajny moduł zarówno pod względem energetycznym, jak i wykorzystania naturalnych, zdrowych materiałów, przy prawie zerowym wpływie na środowisko. Istotą projektu są drukowane ściany o grubości 40 cm, dzięki którym dom nie potrzebuje ogrzewania ani klimatyzacji, ponieważ utrzymuje komfortową temperaturę wewnątrz zarówno zimą, jak i latem. Wykorzystuje pasywny wkład słońca dzięki dużemu przeszkleniu i orientacji południowo-zachodniej.

Proces budowy domku nie różnił się od innych projektów drukowanych w 3D i polegał na wytłoczeniu mieszanki ziemnej z dyszy, która układana warstwowo stworzyła przestrzenną strukturę ściany. Mieszanka ziemi, której użyto do budowy ścian składała się z: 25% lokalnej ziemi  (30% gliny, 40% iłu i 30% piasku), 40% słomy, 25 % łusek ryżowych i 10% wapna hydraulicznego. Dodatkowo trójwymiarową strukturę ścian wypełniono plewami i słomą ryżową.

Kto wie, może GAIA to zapowiedź niedalekiej przyszłości, w której dzięki technologiom cyfrowym będziemy budować tanie i zrównoważone moduły mieszkalne…

Poniższy film obrazuje proces budowy:

Źródło: WASP
Fotografie: WASP
Tekst: Tinyhouse.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *