Černá Voda Schronisko Górskie

Czechy|ADR|~30m2

Górska chatka z widokiem na Śnieżkę…

Dane projektu:
Nazwa:Černá Voda
Lokalizacja:Horní Malá Úpa, Czechy
Projektant:ADR
Powierzchnia:~30m²
Typ:Shelter /Schronisko
Rok budowy:2016

Chatka położona jest na stromym zboczu Pomezní Boudy w czeskich Karkonoszach w pobliżu ujścia Kolben i Černá Voda. Budynek stoi obok starej trasy narciarskiej w pobliżu granicy Pomezní Boudy i zastępuje pierwotną stację wyciągów narciarskich. Biuro architektoniczne ADR zaprojektowało budynek jako pensjonat dla właściciela pobliskiego schroniska Tereza. Ze schroniska roztacza się widok na rzekę Malą Úpę oraz otaczający krajobraz górski z najwyższym szczytem w okolicy – Śnieżką.

Górski domek o wymiarach 5,3 x 5,6 m wykonany został w konstrukcji drewnianej zakotwiczonej na betonowych słupach. Do domku przylega stalowy taras o wymiarach 5,3 x 2,5 m. Na dachu i bocznych fasadach zastosowano czarną blachę aluminiową, pozostałe dwie ściany szczytowe obłożone zostały czarnymi deskami, które uzupełniają monolityczną całość.
Wnętrze budynku zostało zaprojektowane tak, aby znalazło się w nim wszystko, co niezbędne do życia. Przechodząc przez korytarz w którym mieści się łazienka, goście wchodzą do otwartego salonu z aneksem kuchennym. Wnętrze wypełnione jest ciepłymi, drewnianymi powierzchniami, które przełamują czarne akcenty. Sypialnia znajduje się na chronionej siatką antresoli, na którą prowadzą schody. Duże okno narożne zapewnia piękny widok na otaczający krajobraz.
Projekt został nominowany w konkursie Czech Architecture Award 2018.
 Źródło: ADR
Fotografie: BoysPlayNice
Tekst: Ija Tinyhouse.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *