Cedar house, Pine house

Japonia|S Plus One|2x 25m2

Minimalizm po japońsku, czyli dwa bliźniacze domki z różnego rodzaju drewna…

Dane projektu:
Nazwa:Cedar House, Pine House
Lokalizacja:Tabayama, Japonia
Architekt:S Plus One Architects
Powierzchnia:2x 25m2
Typ:Mały dom
Rok budowy:2016

W wiosce Tabayama w górach niedaleko Tokyo wybudowano dwa domki o bardzo prostej formie. Głównym założeniem projektu było wykorzystanie wyłącznie lokalnych materiałów w tym wypadku drewna z okolicznych lasów. Budynki różnią się między sobą wykończeniem fasady i wnętrza. Jeden z nich ma fasadę z japońskiego gontu cedrowego, a drugi z desek sosny w pionowym układzie. Materiały te są kontynuowane wewnątrz, gdzie ściany i sufity są wyłożone sklejką cedrową lub sosnową. Oba budynki są lekko podniesione z ziemi na betonowych cokołach. Ściany boczne i tylne są pokryte stalową blachą falistą. Duże okna przebijają przednie i boczne ściany dostarczając sporo światła.

Wewnątrz bliźniacze domki mają prosty układ na planie otwartym. Subtelna różnica poziomu podłogi definiuje przestrzeń życiową oraz kuchnię i jadalnię. Z tyłu budynku znajduje się toaleta i łazienka z prysznicem, a na antresoli- część sypialna, do której wchodzi się po drabinie.

Domy mają być replikowane w innych wioskach, a materiały z których będą tworzone będą zależeć od dostępności lasów i rodzajów drzew.


Źródło: SPLUSONE
Fotografie: Naoki Kobayashi
Tekst: Ija Tinyhouse.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *